Natíráme dřevo - 2. díl

Plánujete natírat dřevěný plot, zahradní domek, nábytek nebo pergolu? Chcete, aby dřevo vypadalo pěkně po dlouhou dobu?

V minulém díle jsme se seznámili s přípravou dřevěného podkladu pro natírání, jelikož pro správný výsledek je důležité, aby byl povrch dřeva řádně připraven a očištěn. V dnešním díle se zaměříme na barvy a laky.

Čím dřevo natírat?

Aby dřevo budoucí nátěr dobře přijalo a bylo chráněné proti hnilobě a před dřevokaznými škůdci, dřevo nejprve naimpregnujeme mořidlem, napouštědlem nebo impregnací. Nátěry náročnými olejovými a emailovými barvami jsou již minulostí. Dnes se používají krycí laky nebo lazurovací nátěry, jsou lehké a ponechávají dřevu jeho přirozený vzhled.

Krycí laky dřevo chrání a dekorují

Laky dělíme na alkydové (ředidlové laky, syntetické pryskyřice) a akrylátové, které jsou vodou ředitelné, rychleschnoucí a jsou bez zápachu. Krycí laky strukturu dřeva zcela překryjí, a proto jsou vhodné pro dekoraci méně hodnotných a poškozených druhů dřeva, obnovu starého nábytku, oken, dveří či zábradlí. Jejich výhodou je jednoduchá aplikace, rychlé zasychání, odolnost a k dispozici je velký výběr barevných odstínů.

Lazurovací laky jsou prodyšné a pružné

Výhodou lazur je, že většina z nich je ředitelná vodou a nezapáchají. Práce s nimi je díky tomu snadná a rychle schnou. Zachovají dřevu přirozený vzhled a částečně ho impregnují. Existují laky tenkovrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé mají lepší impregnační vlastnosti a dodají dřevu přirozenější vzhled. Silnovrstvé v sobě spojují vlastnosti lazury i laku. Pro dokonalý výsledek musí být před aplikací dřevo dokonale očištěno, aby lazura dobře přilnula.

Krycí barvy pro upravený a hladký povrch

Barevné nátěry mají větší krycí schopnost a hodí se na dřevo, u kterého není požadavek na transparentnost. Například na staré dřevo, které ztratilo svůj přirozený vzhled a u kterého již nelze dokonale odstranit starý nátěr. V prodejnách barev a laků se většinou prodávají barvy ve stupnici RAL, nebo vám ručně namíchají odstín, jaký si přejete.

Pokračování příště.

Související články: Natíráme dřevo 1.díl

Všechny články

O společnosti

Nabízíme maloobchodní i velkoobchodní prodej kompletního sortimentu barev, zateplovacích systémů a příslušenství. Mícháme interiérové a fasádní barvy, emaily, lazury, omítky a to na počkání. Dále nabízíme průmyslové nátěry, epoxidové pryskyřice a dnes velmi oblíbené mozaikové omítky.

Akce a novinky

  • Natíráme dřevo - 3. díl

    Jaro je období údržby a natírání dřeva, natíráme a renovujeme dřevěný nábytek, oživujeme dřevěný plot, zahradní domek nebo pergolu.

  • Natíráme dřevo - 2. díl

    Plánujete natírat dřevěný plot, zahradní domek, nábytek nebo pergolu? Chcete, aby dřevo vypadalo pěkně po dlouhou dobu?

Zajímavé odkazy

Kontakty

UL Color s.r.o.
Přestanov 103
403 17 Ústí nad Labem

IČ 28742346
DIČ CZ28742346
Email: usti@ulcolor.cz

Sledujte nás