UL COLOR s.r.o.

Natíráme kovy - 1. díl

Natírání kovových předmětů vypadá na první pohled jednoduše, ale má svá pravidla. Aby železo dále nerezavělo, je potřeba před natíráním povrch pečlivě očistit, zejména v záhybech, svárech nebo otvorech, prostě všude tam, kde se může zadržovat voda.


Základ je dobře připravený podklad a to i tehdy, natíráme-li předmět, na kterém stará barva dobře drží. V takovém případě povrch umyjeme, odmastíme a zdrsníme, aby nová barva dobře přilnula. Nejlepší je, použijeme-li stejný typ barvy. Není dobré kombinovat syntetické barvy s barvami vodou ředitelnými. Barva nemusí dobře držet a výsledek nemusí být zaručen.

Odlupující se stará barva musí pryč

Pokud máme předmět, na kterém se odlupuje stará barva nebo je poškozená, musíme předmět očistit. Barvu odstraníme zcela nebo jen v těch částech, kde je poškozená. Ve stejném případě postupujeme, jsou-li na předmětu hluboké vrypy, které by nový nátěr nepřekryl.

Mechanické odstranění barvy

Někdy je velmi pracné, ale u nepřilnavých a odlupujících se nátěrů může jít naopak o nejjednodušší postup. Jako nářadí použijeme, co máme po ruce, starý šroubovák, špachtle, drátěný kartáč apod. Odlupující se kusy barev jdou dobře dolů kovovou špachtlí s velmi ostrou čepelí a zakulacenými rohy. Celý proces zakončíme smirkovým papírem nebo bruskou.

Odstranění barvy přímým opalováním

Pomocí horkovzdušné pistole se nátěr ohřívá na teplotu, kdy měkne, a lze ho lehce mechanicky odstranit. U této metody ovšem pozor na části, které navazují na kov, ale přitom nesnáší vyšší teploty jako např. plast. Jinak je tato metoda velice účinná a levná.

Chemické odstranění barvy

Metoda, při které použijeme odstraňovač starých nátěrů. Postupujeme podle návodu uvedeným na odstraňovači. Předmět jím natřeme, necháme působit a pak uvolněnou barvu seškrábeme. Vždy je nutné po takovém odstraňování povrch velmi dobře vymýt a neutralizovat (dle typu odstraňovače), aby se nezhoršila přilnavost budoucích nátěrů.

Starý dobrý louh?

Ne tak docela. Louh sice barvu dobře odstraní, ale pozor! Louh je žíravina se vším všudy, Postupně „sežere“ štětce i nádobku, ve které je rozředěn – pokud není kameninová, a hlavně je třeba dávat pozor, abyste se nepotřísnili. Účinný je pro odlakování oceli, naopak hliník a zinek se v hydroxidu sodném snadno rozpouštějí, a nedá se tento způsob pro ně použít.

Pokračování v příštím díle.

+420 722 924 741