UL COLOR s.r.o.

Natíráme dřevo - 1. díl

Jaro je za dveřmi a nás čeká natírání plotu, zahradního nábytku a dalších dřevěných předmětů v našich zahradách.


Dřevo je oblíbené pro svou přirozenou krásu, vůni, trvanlivost a kvalitu, ale povětrnostní vlivy, UV záření, plísně a dřevokazný hmyz dřevu škodí. Pokud chceme, aby dřevo vydrželo krásné co nejdéle, musíme jej chránit před klimatickými vlivy vhodnými speciálními nátěry.

Napouštění fermeží nebo nátěry olejovými a emailovými barvami, které zcela zakryly strukturu dřeva, jsou dnes již minulostí. V současnosti se používají barvy ředitelné vodou neboli akrylátové syntetické, které obsahují pryskyřici a rozpouštědla, například benzinová.

O kvalitě nátěru rozhoduje dobře připravený podklad

Chceme-li aby nám nátěr vydržel co nejdéle a byl kvalitní, je důkladná příprava dřevěného podkladu zásadní. Dřevo musí být hladké, načisto obroušené smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. Nečistoty opatrně odstraňte kartáčem s přiměřenou tvrdostí štětin, aby se dřevo nepoškodilo. Pokud dřevo obsahuje množství pryskyřic, ošetřete podklad nejprve nitroředidlem. Po důkladném proschnutí jej opakovaně přebrousíme - nejprve hrubším, poté jemným brusným papírem. Na zaoblené tvary dřeva je nejlepší smirková houbička, která přilne k libovolnému tvaru materiálu. Konečný směr broušení plochy nebo výrobku musí být vždy po směru let.

Staré nátěry lze odstranit pomocí horkovzdušné pistole nebo pastou určenou k odstraňování starých nátěrů.  U odstraňovačů postupujeme podle návodu.  Pevný nátěr v souvislé vrstvě stačí po celé rozloze plochy přebrousit ruční bruskou nebo smirkovým papírem.

Před samotnou povrchovou úpravou je také nutné vyspravit vady dřeva, jako jsou vyštíplé části, různé trhliny nebo suky. Dobrou volbou je použití tmelu. V obchodech s barvy laky lze sehnat tmel barevně natónovaný a odpovídající budoucí povrchové úpravě dřeva.

Kdy je nejvhodnější doba pro natírání dřeva?

Natírat bychom měli za dobrých povětrnostních podmínek, nejlépe při teplotě 10 - 25 °C.  Nenatíráme v zimě, za chladných dnů a za mrazu. Čerstvé nátěry nevystavujeme na přímém slunci. Pokud je dřevo zmoklé nebo vlhké je lepší počkat, až bude suché. Rovněž nenatíráme bezprostředně po dešti, kdy je ve vzduchu hodně vlhkosti.

Pokračování »

+420 722 924 741